شهدای انقلاب اسلامی در بهبهان- شهید صدرالدین نحویhttp://www.upsara.com/images/vx6d_%D9%86%D8%AD%D9%88%DB%8C_-_%D8%B5%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%AF%DB%8C%D9%86.bmp

شهید صدرالدین نحوی

شهید صدرالدین نحوی در روز 14اردیبهشت سال 1328در شهر بهبهان متولد شد . خانواده او بسیار متدین و از علمای دین بودند. مادر بزرگش و سپس مادرش در خانه کلاس قران داشتند و بسیاری از همسایه ها جهت فرا گرفتن قرآن به خانه آن ها می آمدند.

دروران ابتدایی را در دبستان امیر کبیر گذراند و سال 1341موفق به اخذ مدرک ششم ابتدایی شد. سال اول و دوم دبیرستان در بهبهان بود اما برای ادامه تحصیل مجبور شد به گچساران و نزد عمویش باشد.. قبل از گرفتن دیپلم پدرش را ازدست می دهد و لذا مجبور می شود به کار کتاب فروشی روی آورده تا بتواند هزینه زندگی خود را فراهم کند.

سال 48 به سربازی اعزام شده و در مراغه دوره آموزشی را گذرانده و سپس به عنوان سپاه دانش در روستاهای شیراز مشغول به خدمت می شود.

پس از اتمام سربازی در دبستان بیمنجگان دهدشت  به خدمت آموزش و پرورش در آمده و به خدمت مقدس معلمی می پردازد .

از همین سال ها تبلیغات مذهبی و انقلابی خود را آغاز می کند. با ورود به سال 57 و همگیر شدن نهضت اسلامی فعالیت های شهید رو به افزایش نهاد. او که به عنوان دانشجو در دانشگاه شهید چمران اهواز مشغول تحصیل بود از فضای مناسب دانشگاه برای تبلیغ بیش از پیش استفاده می نمود. بر اثر فعالیت شدید در دانشگاه بارها بازداشت شده بود و سرانجام در مسیر بازگشت از سوسنگرد و پس از سخنرانی و تبلیغات انقلابی در روز 19شهریور ماه سال 57سه روز بعد از اعلام حکومت نظامی در شهرهای بزرگ مورد حمله ی نظامیان قرار گرفته و به شهادت رسید.

 

روحش شاد و یادش گرامی باد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.