انقلاب اسلامی در بهبهان(۳)دو روز بعد، چند مدرسه در بهبهان تعطیل شد. از نوزدهم مهر نیز کارگران کارخانه سیمان بهبهان به اعتصاب‌کنندگان پیوستند. در بیست‌وپنجم مهر، دانش‌آموزان دختر و پسر تظاهرات گسترده‌ای برگزار کردند که منجر به تیراندازی مأموران گردید. از بیست‌وهفتم مهر، کارگران شهرداری بهبهان نیز اعتصاب کردند.

در چهارم آبان، بهبهان شاهد تظاهرات و درگیری‌های وسیع بین مردم و مأموران بود؛ حادثه زمانی آغاز شد که یک مأمور، دوچرخه‌سواری را با خودرو زیر گرفت. با ورود مردم به صحنه، خودرو این مأمور به آهن‌پاره‌ای تبدیل شد. مأموران شهربانی سر رسیدند و درگیری‌ها آغاز شد. در نتیجه تیراندازی‌ها، ده نفر از مردم زخمی شدند که حال سه نفر وخیم اعلام شد.(9)

روز بعد نیز تظاهرات مشابهی روی داد. همچنین گفته شد گروهی به مسجد بزرگ بهبهان حمله کرده و قصد تخریب آن را داشتند. (10)

روز ششم آبان، به دنبال برگزاری تظاهرات، کسبه و بازاریان، مغازه‌های خود را تعطیل کردند. در پی این اقدام، طی مذاکره فرماندار بهبهان با علما و روحانیان، دو نفر از علما از مردم خواستند مغازه‌های خود را باز کنند.

هزاران نفر از دانش‌آموزان بهبهانی در هفتم آبان در دبیرستان پهلوی، نماز جماعت برگزار کردند. بانک‌های بهبهان تعطیل و تنها مشروب‌فروشی شهر، شبانه به آتش کشیده شد.(11)

در اوایل آبان‌، کلیه مدارس بهبهان تعطیل بود. در نهم آبان، بیش از دوهزار نفر از دانش‌آموزان دختر، با گرفتن روزه سیاسی در دبیرستان مهستی گرد آمده و پس از شنیدن سخنرانی، نماز جماعت خواندند.

یازدهم آبان نیز دانش‌آموزان دبیرستان‌های پسرانه در دبیرستان پهلوی گرد آمده و روزه سیاسی گرفتند.(12)

روز بعد، بیست‌هزار نفر از مردم پس از تجمع در مسجد بدیعی، راهپیمایی کردند، سپس با اجتماع مقابل مسجد مصلی، نماز ظهر و عصر را اقامه کردند. در پایان راهپیمایی، قطعنامه‌ای در چهار بند قرائت شد که در آن آزادی زندانیان سیاسی، لغو حکومت نظامی، مراجعت امام‌ خمینی به کشور و تشکیل حکومت اسلامی خواسته شده بود.

به مناسبت سومین روز حادثه 13 آبان و کشتار دانش‌آموزان و دانشجویان در دانشگاه تهران، به دعوت حجت‌الاسلام محمد‌حسین ‌مجتهدی، جمعیتی در حدود بیست‌و‌پنج هزار نفر در یکی از مساجد بهبهان تجمع و سپس در خیابان‌ها تظاهرات کردند.

بر اساس اطلاعات ساواک، در این ایام عده‌ای از جوانان بهبهانی با سلاح سرد، هر شب در خیابان‌های شهر نگهبانی می‌دادند و در صورت برخورد با مأموران انتظامی، آنان را به منزل محمدحسین ‌مجتهدی می‌بردند تا درباره آنها تصمیم‌گیری کند. این اقدام باعث شده که نیروی ‌انتظامی مأموران خود را جمع‌آوری کرده و حفاظت شهر در شب را به آنان بسپارد و این باعث تضعیف روحیه آنان شده است. در هفدهم آبان، شورای تأمین منطقه تصمیم گرفت، طی مذاکره‌ با شیخ مجتهدی به این روند پایان داده شود.

در همین ایام، مغازه‌های بهبهان مزین به عکس‌های امام ‌خمینی و بر دیوارها و معابر عمومی شعارهای انقلابی نوشته شد. همچنین تعدادی از دبیرستان‌های بهبهان توسط دبیران و دانش‌آموزان تغییر نام داده شده و در چند مدرسه، پرچم شاهنشاهی ایران با پرچم سبز منقش به لااله‌الا‌الله تعویض شد.(13)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.