انقلاب اسلامی در بهبهان(۲)
به مناسبت درگذشت شیخ‌احمد‌ کافی، مجلس ختمی در ششم مرداد با حضور دوهزار نفر در مسجد سبزه‌پوشان بهبهان برگزار شد. پس از این مراسم، عده‌ای که بیشتر آنان را دانش‌آموزان تشکیل می‌دادند، تظاهرات برگزار کردند. این تظاهرات، هیچ تلفات و بازداشتی در پی نداشت.(3)

در بیست‌وسوم مرداد، عده‌ای از مردم بهبهان که ساواک تعداد آنها را هشتصد نفر ذکر می‌کند از منزل یکی از روحانیان انقلابی خارج شده و تظاهرات کردند؛ سرانجام این تظاهرات با دخالت مأموران و جلوگیری از سخنرانی یکی از روحانیان، پایان یافت. عصر آن روز نیز اجتماعات پراکنده‌ای در شهر شکل گرفت که منجر به درگیری بین مردم و مأموران شد. در نتیجه این درگیری‌ها یک نفر به نام کرم ‌جوانمردی به شهادت رسید و چهار نفر مجروح شدند. مأموران انتظامی با کمک نیروهای ارتشی، هشت نفر را نیز دستگیر کردند. اواخر شب نیز گروهی از مردم اجتماع کردند. پیکر شهید کرم جوانمردی همان شب مخفیانه و با حضور مأموران و خانواده‌اش دفن شد. روز بعد، کلیه مغازه‌های شهر تعطیل شد و مجلس ترحیمی در مسجد معماران بهبهان با حضور دوهزار نفر از مردم برگزار شد که به دنبال آن، مردم در خیابان‌ها راهپیمایی کردند.

در همین ایام، ساواک در نظر داشت تا درباره محمدحسین‌ مجتهدی(4) و محمدحسین‌ موسوی بلادی(5)، از روحانیان انقلابی بهبهان که در تحریک مردم نقش داشتند، تصمیم‌گیری کند. همچنین در اعتراض به وقایع اخیر بهبهان، روحانیان اهواز با صدور اطلاعیه‌ای، عزای عمومی اعلام کردند.

در پی حوادث روزهای اخیر، بازار بهبهان در بیست‌وششم مرداد نیز تعطیل شد و دسته‌های کوچک جوانان در نقاط مختلف شهر تظاهرات کردند.

به مناسبت یادبود شهید کرم‌ جوانمردی، مراسمی در سوم شهریور بر مزار آن شهید برگزار شد. در این اجتماع، مردم شعار سرداده و اعلامیه‌ای با امضای پانزده روحانی بهبهان توزیع کردند که در آن به شهادت دو نفر از مردم و دستگیری سه نفر از روحانیان اعتراض شده بود.

روز سیزدهم شهریور، مردم پس از اجتماع بر مزار شهید یدالله گرامی، در خیابان‌های بهبهان راهپیمایی کردند. تظاهرکنندگان بلندگو، سنج و پارچه‌های سفید و مشکی در دست داشتند که بر روی آنها شعارهایی مانند «استقلال، آزادی، حکومت اسلامی» نوشته شده بود.(6)

کلیه مغازه‌های بهبهان در شانزدهم شهریور تعطیل بود. سه‌هزار نفر از مردم با شعارهای «استقلال، آزادی» و «ایران کشور ماست، خمینی رهبر ماست» تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان با دیدن رئیس شهربانی بهبهان، وی را روی دست بلند کرده و حلقه‌های ‌گل بر گردنش انداختند. گروهی از مردم نیز بین مأموران شیرینی و میوه توزیع کردند.(7)

همچنین در این روز، گروهی از مردم در خیابان سعدی اجتماع کردند و یکی از روحانیان برای آنان سخنرانی کرد؛ وی در سخنان خود، خواستار آزادی سه نفر از روحانیان بازداشت شده بهبهان شد. دو روز بعد، عده‌ای از جوانان قصد راهپیمایی داشتند که یکی از روحانیان، آنان را از این کار بازداشت. روحانیان بهبهان تصمیم گرفتند بازار و مغازه‌های این شهر به مدت دو روز تعطیل شود؛ این تصمیم در نوزدهم شهریور عملی شد.

در ظهر بیستم شهریور، افرادی ناشناس، بمب دست‌سازی به سمت کلانتری شماره 2 بهبهان پرتاب کردند که باعث آسیب دیوار کلانتری شد. مأموران، شش نفر از جوانانی که در آن منطقه تردد داشتند، دستگیر کردند.

سوم مهر 1357، جمعیتی در حدود ده‌هزار نفر، به مناسبت چهلم یکی از شهدای بهبهان در مسجد امامزاده شافضل اجتماع کردند. یکی از وعاظ پس از سخنرانی انقلابی، با پوشیدن لباس مبدل، از مسجد خارج شد؛ پس از وی، صاحب کارخانه آلومینیوم‌سازی بهبهان سخنرانی کرد و ضمن حمایت از امام ‌خمینی، اعلامیه ایشان را قرائت کرد.

سه نفر از روحانیان انقلابی بهبهان که در ماه رمضان دستگیر شده بودند در پانزدهم مهر به بهبهان بازگشته و با استقبال ده‌هزار نفری مردم روبرو شدند. به مناسبت ورود این روحانیان، بازار و کلیه مغازه‌های شهر تعطیل شد و مردم سوار بر خودرو، ضمن سردادن شعار، تا پانزده کیلومتری شهر به استقبال آنان رفتند.

از این روز، کارکنان سازمان تعاون روستایی بهبهان، مانند بسیاری از شهرهای دیگر، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.(8)آزاده سرافراز حاج ابراهیم فردایی نفر اول از سمت راست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.