انقلاب اسلامی در بهبهان (۱)انقلاب اسلامی در بهبهان


بهبهان از شهرهای تاریخی در جنوب ‌شرقی استان خوزستان است. در این گزارش به رویدادهای انقلابی و مبارزات مردم این شهر علیه حکومت پهلوی، طی سال‌های 1356 و 1357 می‌پردازیم.

دوشنبه، نهم آبان 1356، به دعوت هفده تن از روحانیان بهبهان، مجلس ترحیمی به مناسبت درگذشت مشکوک حاج‌ سیدمصطفی‌ خمینی در مسجد سید‌فقیه این شهر برگزار شد. در این مراسم، یک روحانی درباره نقش روحانیت در جامعه سخنرانی کرد.

بیست‌ونهم آذر 1356، در جلسه‌ای با حضور رؤسای کانون‌های رستاخیز در سالن حزب رستاخیز بهبهان، یک دبیر آموزش‌ و ‌پرورش گفت: «مرگ بر کسی که حزب رستاخیز را بنیاد نهاد». سپس ضمن فحاشی نسبت به خاندان سلطنت از مجلس خارج شد. یکی دیگر از حاضران نیز در تأیید وی گفت: «آدم نمی‌داند صبح که از خواب بیدار می‌شود باید بگوید به امید خدا یا به امید آریامهر!»(1)

در عاشورای 1356، مصادف با سی‌ام آذر، یک دانشجو که در میان دسته‌های سینه‌زنی در حمایت از امام‌خمینی شعار می‌داد، دستگیر و تحویل ساواک داده شد. در گزارشی دیگر، ساواک از برگزاری تظاهراتی در این روز خبر داده است.

هجدهم بهمن 1356، یکی از روحانیون در سخنرانی خود در مسجد مصلی، ضمن اشاره به حوادث اخیر قم، چند ماده از قطعنامه 13 ماده‌ای روحانیان قم را که در آن خواستار بازگشت امام‌ خمینی به ایران شده بودند، قرائت کرد. پس از این سخنرانی، هزار نفر از مسجد به خیابان آمده و شعارهایی در حمایت از امام‌ خمینی سردادند و در نهایت با دخالت مأموران امنیتی، متفرق شدند. در مقابل مدرسه علمیه بهبهان نیز تظاهرات مشابهی صورت گرفت. هجده نفر از تظاهرکنندگان در این روز دستگیر شدند و پرونده آنها به دادسرا فرستاده شد.

بیست‌ونهم بهمن، مجلس ترحیمی به مناسبت بزرگداشت شهدای قیام 19 دی قم در بهبهان برگزار گردید. بر اساس گزارش ساواک، یک دانشجوی بهبهانی اظهار داشت که در فروردین سال آینده، یک روحانی برای تبلیغ به نفع امام‌ خمینی از قم به بهبهان خواهد آمد. این دانشجو، ضمن تشویق مردم به تظاهرات، تأکید می‌کند که امام باید به ایران بازگردد و قانون اساسی نیز بر مبنای دستورهای اسلامی تدوین شود.

به مناسبت چهلم شهدای قیام 29 بهمن 1356 تبریز، اکثر مغازه‌های شهر بهبهان در دهم فروردین 1357 تعطیل شد و مراسمی در مسجد مصلّی برگزار شد. در پایان این مراسم، مردم به خیابان آمدند و تظاهرات کردند که با مداخله مأموران شهربانی و ژاندارمری پایان یافت.

روز شانزدهم فروردین 1357، اعلامیه «جبهه مسلمانان» در محوطه هنرستان کوروش بهبهان پخش گردید که در آن به قیام مردم تبریز اشاره شده بود. در گزارش نوزدهم فروردین ساواک، به فعالیت‌های یکی از دبیران آموزش ‌و پرورش اشاره شده است که به روستاهای اطراف بهبهان می‌رفت و مردم را «علیه مصالح مملکت» تحریک می‌کرد. به پیشنهاد ساواک، مقدمات انتقال این دبیر به شهری دیگر فراهم شد.

به مناسبت چهلم شهدای شهرهای یزد، جهرم و اهواز، اکثر مغازه‌های بهبهان در نوزدهم اردیبهشت تعطیل بود و پنج‌هزار نفر از مردم در محل امامزاده حیدر این شهر اجتماع کردند. پس از این مراسم مردم در خیابان‌ها تظاهرات برپا کردند. به گفته ساواک تظاهرکنندگان، قصد آتش ‌زدن پمپ‌ بنزین را داشتند که با تیراندازی مأموران، متفرق شدند.

در بیست‌وششم اردیبهشت، روحانیان بهبهان، تلگرافی برای آیت‌الله سید محمدکاظم ‌شریعتمداری و سیدمحمدرضا گلپایگانی مخابره کردند و حمله مأموران را به منزل مراجع محکوم نمودند و پشتیبانی خود را از آنان اعلام کردند.(2)

به مناسبت بزرگداشت قیام پانزده خرداد 1342، کلیه مغازه‌های شهر بهبهان در روز پانزدهم خرداد 1357 تعطیل شد. همچنین به مناسبت چهلمین روز حوادث قم و کازرون، تقریباً همه مغازه‌های این شهر در بیست‌وهفتم خرداد، تعطیل بود.

در ادامه فعالیت‌های روحانیان بهبهان، سه نفر از آنان به نام‌های محمدحسن ‌مدرس، عبدالباقی ‌اثنی‌عشر و سیدنصرالله ‌آیتی‌ مقدم در دهم تیر به یاسوج رفته و با سیدحبیب‌الله ‌طاهری، روحانی تبعیدی در این شهر، ملاقات کردند...... ادامه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.